Wierzba energetyczna – pielęgnacja i nawożenie

Wpisy poświęcone wierzbie energetycznej pojawiają się na naszym blogu praktycznie od początku jego istnienia. W ubiegłych miesiącach rzuciliśmy okiem na przygotowanie terenów pod uprawę wierzby oraz na zabiegi towarzyszące wysadzaniu sztorb. Znamy już zatem najdogodniejsze warunki klimatyczne i glebowe pod uprawę wierzby, orientujemy się także kiedy, jak i w jakich ilościach ją wysadzać. Teraz warto prześledzić pielęgnację tych roślin, by poniesione nakłady czasu, pracy i przede wszystkim pieniędzy nie poszły w przysłowiowe błoto.

Wierzba energetyczna osiąga nawet 8 metrów wysokości,  a wzrost w jednym sezonie może się kształtować na poziomie 3 metrów. Aby jednak osiągnąć takie plonowanie należy spełnić kilka podstawowych warunków i odpowiednio dbać o plantację – zwłaszcza w pierwszym sezonie. Silny wzrost rośliny będzie możliwy tylko wtedy, gdy sadzonki zostaną właściwie ukorzenione, a na to przemożny wpływ mają czynniki zewnętrzne, które w znacznym stopniu można kontrolować. Warto podkreślić, iż wierzby wymagają odpowiedniej pielęgnacji jedynie w pierwszym sezonie wegetacyjnym – jeśli w tym czasie wykonamy wszystko jak należy, to w kolejnych latach praca na plantacji nie będzie wymagała dużych nakładów czasu i energii i ograniczy się jedynie do ścinania krzewów oraz ich przetwarzania. Co ciekawe, taki układ może trwać nawet 30 lat. Nim to jednak nastąpi, trzeba odpowiednio zadbać o rośliny rosnące na naszych polach.

Przejdźmy zatem do szczegółów – na co należy zwrócić szczególną uwagę w pierwszym okresie wzrostu wierzby? Podstawowymi zagrożeniami w pierwszym roku uprawy wierzby są susza i chwasty – oba te czynniki mogą bardzo negatywnie wpłynąć na ukorzenienie sadzonek, a przez to na ich późniejszy wzrost. Chwasty rosną w tym czasie dużo szybciej niż sadzonki, warto więc jeszcze przed wysadzeniem sztorb zadbać o odpowiednie odchwaszczenie pola – ograniczy to w znacznym stopniu nakłady pracy i czasu na walkę z chwastami po wysadzeniu wierzby.

Rozwój chwastów powinien być hamowany zarówno metodami chemicznymi, jak i mechanicznymi. W tym pierwszym przypadku należy mieć na uwadze, iż niektóre środki mogą bardziej uszkadzać sadzonki niż chwasty. Przed podjęciem konkretnych działań warto skonsultować je ze specjalistami lub plantatorami z większym doświadczeniem. Spośród środków, które można zastosować w tym czasie, warto wymienić m.in. Azotop, Bladex 50WP, Bladex 500SC (stosowane w pierwszych dniach po wysadzeniu) oraz Fusilade Super EC w okresie wegetacji wierzby.

W przypadku mechanicznego odchwaszczania należy pamiętać, iż zabiegi z użyciem ciągników rolniczych i np. pielników, mogą doprowadzić do uszkodzenia systemu korzeniowego sadzonek wierzby. Roślina zostanie w ten sposób osłabiona i najprawdopodobniej uschnie. Słusznym rozwiązaniem jest zatem ręczne pielenie. Zabieg ten należy powtórzyć nawet 3-krotnie – ważne, by nie dopuścić do silnego ukorzenienia się chwastów, gdyż zaniedbania te mogą mieć nieodwracalny wpływ na przyszłość plantacji. Swoją pracę można uznać za zakończoną sukcesem, gdy na przełomie lipca i sierpnia pędy wierzby będą górować nad chwastami – wówczas powinny one zdominować i stłumić chwasty oraz zapewnić sobie bezpieczny i dynamiczny wzrost.

Warto wspomnieć także o kwestii nawożenia plantacji. Wierzba powinna wzrastać w satysfakcjonującym tempie nawet, jeśli nie będzie nawożona. Jednak dla większego bezpieczeństwa i w trosce o odpowiednie plonowanie można zastosować nawozy mineralne NPK, czy naturalne formy nawożenia, takie jak gnojowica i obornik. Uwagę zwrócić można także na osady ściekowe, które są korzystnym rozwiązaniem z dwóch powodów – po pierwsze przyśpieszają wzrost rośliny i zwiększają ilość biomasy, a po drugie oczyszczalnie płacą za ich odbiór. Nie należy jednak przesadzać z przyjmowaniem osadów na swoje pola – w znacznym stopniu mogą one wpłynąć na zmianę pH gleby i doprowadzić do jej degradacji. Zabiegi tego typu warto wcześniej skonsultować ze specjalistą i przetestować na niewielkim obszarze plantacji.

Podziel się:
 • Print
 • Digg
 • StumbleUpon
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Yahoo! Buzz
 • Twitter
 • Google Bookmarks
 • Google Buzz
 • LinkedIn
 • MySpace
 • Wykop
Podziel się na:
 • Facebook
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Wykop
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uprawy i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *