Wiejskie życie

Agregat Hydrauliczny – który wybrać?

Agregat Hydrauliczny - który wybrać?

Agregaty hydrauliczne to urządzenia zasilane elektrycznie lub benzynowo. Urządzenia benzynowe są szczególnie cenione w większych gospodarstwach. Dowiedz się, który model jest odpowiedni dla Ciebie, co wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego zespołu hydraulicznego i jak go konserwować. Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części naszego wpisu.

Agregat hydrauliczny: na co należy zwrócić uwagę przy wyborze?
Najważniejsze cechy tego urządzenia to wydajność i ciśnienie. Co mieli na myśli? Wydajność wskazuje, ile cieczy pompa jest w stanie dostarczyć w danej jednostce czasu. Przekłada się to na dopuszczalne ciśnienie, wydajność i poziom hałasu sprzętu.

Wydajność urządzenia, czyli ilość cieczy, którą pompa faktycznie dostarcza w określonym czasie, wyrażona w jednostkach czasu (najczęściej L/min).
Ciśnienie — określane przez liczbę obrotów na minutę w zasilaczu.
Wydajność pompy jest kluczowym parametrem użytkowym agregatu chłodniczego.

Pompa powinna odpowiadać potrzebom używanej maszyny w każdym momencie pracy, uwzględniając rezerwy zbiornika. Podczas wyrównywania agregatu ze zbiornikiem należy zwrócić uwagę na obwód elektryczny. Wielu ekspertów twierdzi, że pojemność zbiornika musi być co najmniej 2, a nawet 3 razy większa niż wydajność pompy przez jedną minutę w obiegu otwartym.

Jak to wygląda w obiegu zamkniętym? W rzadziej stosowanej pętli zamkniętej znajduje się znacznie mniejszy zbiornik wyrównawczy, który musi jedynie zrekompensować nieuniknione straty spowodowane małymi wyciekami. Przy wyborze generatora ważny jest również rodzaj źródła zasilania. Zwykle zasilany baterią lub benzyną.

Akumulatory hydrauliczne mogą być zasilane benzyną lub energią elektryczną. Natomiast w przypadku samej pompy wybór sterownika nie ma wpływu na moc pompy. Warto podkreślić, że hydraulika zasilana benzyną wymaga bardzo częstego tankowania. Podczas użytkowania w terenie podlega to pewnym ograniczeniom. Więc jeśli planujesz pracować z dala od gospodarstwa, będziesz musiał nosić dodatkową benzynę do określonych zadań. Zaletą generatorów diesla jest to, że mogą generować więcej energii i mogą zasilać wiele urządzeń jednocześnie. Wady obejmują hałas podczas pracy i spaliny.
Inną opcją jest generator zasilany bateryjnie. Są znacznie tańsze i znacznie bezpieczniejsze w użyciu. Nie są one jednak tak wydajne jak benzyna. Ostateczna decyzja o wyborze konkretnego agregatu opiera się w dużej mierze na potrzebach.

Jak konserwować agregat hydrauliczny?
W takich maszynach często sprawdzaj, czy kolektor płynu chłodzącego nie jest zablokowany. Warto również przeprowadzić wstępną kontrolę za każdym razem, gdy uruchamiasz urządzenie. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, czy generator posiada prawidłowo napełniony zbiornik paliwa, aby zabezpieczyć go przed szkodliwą pracą na biegu jałowym. Ważne jest również miejsce, w którym umieścisz swój sprzęt. Najlepiej umieścić je pod szopą, aby skutecznie chronić ją przed wszelkimi warunkami atmosferycznymi. Warto też co jakiś czas sprawdzać stan poszczególnych części i w razie potrzeby je wymieniać. W ten sposób będziesz miał pewność, że sprzęt będzie Ci służył jak najdłużej w nienagannym stanie.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button