Technologia

Pasteryzacja mleka.

Najważniejsze wydarzenia
  • Knowledge is power
  • The Future Of Possible
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Tip of the day: That man again
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Spieth in danger of missing cut
[

post-image-2Mleko prosto od krowy zawiera mnóstwo patogenów, które mogą okazać się chorobotwórcze. Dlatego nie należy pić surowego mleka z gospodarstwa rolnego. Bezpieczniejsze jest mleko UHT (z j. angielskiego Ultra High Temperature czyli super wysoka temperatura).

Pasteryzacja ma za zadanie zniszczyć mikroorganizmy chorobotwórcze nie zmieniając właściwości mleka jak ma to miejsce podczas tradycyjnego gotowania mleka. Metoda polega na tym, iż świeże mleko jest przepuszczane przez system wąskich kanalików z dużą szybkością, a w tych kanalikach panuje wysoka temperatura ok. 100 stopni Celsjusza.

Sto stopni Celcjusza

Różnica między tradycyjnym gotowaniem mleka a pasteryzacją polega na tym, że podczas pasteryzacji białka nie ulegają denaturacji, a mleko zachowuje swoje początkowe walory smakowe. Nawiasem mówiąc białko ulega ścięciu w temperaturze 40 stopni Celsjusza i jest to proces nieodwracalny.

Tak uzyskane mleko UHT możemy spokojnie duszkiem pić prosto z kartonika bez obaw, że dostaniemy biegunki w wyniku zakażenia bakterią Salmonella lub Shigella. Obróbka termiczna produktów mlecznych gwarantuje bezpieczeństwo spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego.

Powiązane artykuły

Fomentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button