Wiejskie życie

Niezwykły baśniowy ogród

Najważniejsze wydarzenia
  • Knowledge is power
  • The Future Of Possible
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Tip of the day: That man again
  • Hibs and Ross County fans on final
  • Spieth in danger of missing cut

Zaciszne miejsca, tajemnicze zakątki i rośliny jak ze snów zapraszają do innego świata. Spróbujmy przenieść się w zaczarowaną krainę. Przypomnijmy sobie bajki z dzieciństwa, których akcja rozgrywała się często w niezwykłym, tajemniczym lesie. Paprocie, krzewy róż i kwiaty dzikich gatunków roślin pomagają stworzyć w ogrodzie zakątki przypominające takie czarodziejskie miejsca.

Nad ogrodowymi ścieżkami i rabatami unosi się w powietrzu słodki, mocny zapach różanych kwiatów, do uszu dobiega kojący nerwy szum strumyka wody z ogrodowego źródełka, a w ukwieconych żywopłotach świergocą ptaki. Baśniowa aura może pojawić się zupełnie przypadkowo, na przykład w trochę zapuszczonym, cienistym zakątku ogrodu. Panuje tu nastrój tajemniczości, gdyż roślinom pozwolono na swobodne rośnięcie, nieograniczane zabiegami pielęgnacyjnymi.

Magiczny ogród chroni przed zgiełkiem!

Najczęściej jednak tworzenie zacisznych zakątków należy zacząć od przyjęcia kilku podstawowych warunków. Bardzo ważne jest, aby baśniowy ogród dawał poczucie bezpieczeństwa i izolacji od świata zewnętrznego. Ochroną przed niepożądanymi spojrzeniami może być żywopłot z ozdobnych, kwitnących krzewów lub drewnianych parkan podobny do wiejskiego płotu. Także ogrodowy domek powinien być oazą spokoju i wytchnienia. Takie spokojne miejsca powinny znajdować się w oddalonych częściach ogród.

Ogród to dla wielu = RELAX

post-image-3

Altanka postawiona w środku ogrodu służy raczej spotkaniom towarzyskim i może być dobrze widoczna ze wszystkich stron. Tutaj chętnie spędzać będziemy wolny czas w większym gronie, świętując i obchodząc uroczystości z rodziną i przyjaciółmi.

W bajkowym otoczeniu biesiadowanie

staje się wielką przyjemnością.

Gości możemy zadziwić rarytasami z naszego zielonego królestwa, nawet gdy są to tylko aromatyczne zioła, które posłużyły do udekorowania potraw. Jeżeli ogrodową altanę oplatają pędy winogron lub jeżyn, gościom można podawać naprawdę świeże, przed chwilą zerwane, owoce. Najważniejsze jest jednak to, że rośliny pnące obdarowują ogród tchnieniem romantycznej aury.

Widok obsypanej kwiatami różanej arkady wywołuje pragnienie odbycia podróży odkrywczej po ogrodowych ścieżkach. Baśniowy ogród powinien budzić ciekawość i zainteresowanie. Dlatego należy zważać, aby przy wejściu nie można było ogarnąć wzrokiem całej jego przestrzeni. Podzielony na odrębne części ogród wydaje się bardziej zajmujący i niezwykły.

Również coś magicznego ma w sobie ścieżka wijąca się przez zacienione fragmenty ogrodu. Prosta dróżka jest na tyle realna, że spacerując po niej, bardzo trudno jest oderwać się myślami od spraw dnia codziennego.

Success is largely a matter of holding on after others have let go.

Ogrodowa ścieżka też może być zaczarowana!

Sama nawierzchnia ogrodowej ścieżki może przyczyniać się do tworzenia romantycznej atmosfery. Wystarczy pomyśleć, jak nieprzyjemnie ostro skrzypi żwir pod stopami. Warstwa ściółki z kory wycisza kroki i łagodnie ugina się przy każdym stąpnięciu. Dróżka z luźno ułożonych, omszonych kamieni przypomina drogę prowadzącą do baśniowego kamiennego zamczyska.

post-image-1ATMOSFERA W OGRODZIE

Przy tworzeniu nastrojowej atmosfery w ogrodzie, bardzo przydatne są przedmioty służące do dekoracji. Powinny być one dosyć stare lub stylizowane na starocie. Trudno nie zachwycić się nostalgicznym urokiem wiekowej obudowy studni z kołowrotem czy ręcznie kutej żelaznej bramki wzorowanej na starodawnym ogrodzeniu.

W angielskich ogrodach bardzo często można spotkać kamienne kule pokryte porostami, omszone posągi bogiń i nimf i inne artystyczne elementy dekoracyjne, którym dodatkowego uroku nadaje naturalna, żywa patyna. Wymyślono pewien trik, umożliwiający nadanie antycznego wyglądu zupełnie nowym ogrodowym rzeźbom i innym dekoracyjnym akcesoriom. Powierzchnię przedmiotu należy posmarować jogurtem.

Na tym pożywnym podłożu bardzo szybko osiedlą się mchy i porosty, a ozdobne, pokryte patyną rekwizyty ogrodowe, będą niebawem wyglądać jak starożytne obiekty. W cienistym, wilgotnym ogrodzie gliniane naczynia szybko pokrywają się glonami i mchami bez żadnej pomocy. Krzewiące się obok paprocie i bluszcz dodają ich wyglądowi posmaku naturalnej dzikości.

Nastrojowe odcienie kolorów

Warto także pomyśleć o magii dźwięków i zapachów. Szum wody i szelest traw działa na zmysły, podobnie jak zapachy roślin. Właściwie dobrane gatunki roślin są niezbędne w tworzeniu baśniowej atmosfery w ogrodzie. Może uda nam się wybrać do uprawy w ogrodzie niektóre rośliny występujące w różnych baśniach i legendach, albo takie, które mają niezwyczajne, bajkowe nazwy.

post-image-2Już w starożytności przypisywano barwom wpływ na psychikę ludzką. Dzisiaj także zwracamy uwagę na oddziaływanie kolorów na nasze zmysły.

Odcienie czerwieni pobudzają ale i powodują rozdrażnienie. W baśniowym ogrodzie będą raczej przeszkadzać. Natomiast delikatne pastelowe odcienie dają wrażenie harmonijnej zgodności przenikającej otoczenie.

Ostre kontrastowe zestawienia kolorów jasnych i ciemnych mają w sobie coś dramatycznego. Odcienie różowe, morelowe i kremowe przez swą łagodność oddziaływują uspokajająco.

Wszystkie odcienie koloru niebieskiego promieniują tajemniczością. Kolory biały i niebieski są dosyć długo widoczne w półmroku, dlatego powinny przeważać w zacisznych miejscach, w których chętnie przebywamy po zachodzie słońca.

Powiązane artykuły

Fomentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button