Wiejskie życie

Czy jajka szkodzą ?

Jeszcze kilka lat temu naukowcy ostrzegali przed nadmierną ilością jajek w diecie. Zdaniem badaczy szczególnie ostrożne powinny być osoby z podwyższonym cholesterorem. Czy jajka faktycznie szkodzą?

Wpływ jajek na poziom cholesteroru

Dziś już wiemy, że poziom cholesteloru tylko w małym stopniu zależy od spożywania go w pokarmie. Znaczna część cholesterolu, produkowana jest  w wątrobie i zależy od wielu czynników genetycznych. Na poziom cholesterolu w organizmie, w głównej mierze mają wpływ kwasy nasycone, a tych w jajku jest niewiele. Natomiast jaja zawierają jednopnasycone kwasy tłuszczowe oraz omega 3 i omega 6. Te tłuszcze pozytywnie wpływają na organizm człowieka.

Co było pierwsze jajko czy kura?

post-image-3

post-image-1Wpływ jajek na zdrowie człowieka

Jajka, ze wszystkich produktów spożywczych odznaczają się najlepszym składem aminokwasowym. Ponadto, zawiera wszystkie niezbędne aminiokwasy egzogenne, czyli takie, których organizm ludzki nie wytwarza (należy je pozyskać z zewnątrz).
Jajka zawierają naturalne przeciwutleniacze (luteinę i zeaksantynę) zapobiegają powstaniu chorób oczu.
Zawarta w jajkach lecytyna, odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego, mózgu oraz układu pokarmowego. Dodatkowo lecytyna działa przeciwmiażdżycowo.

Żółtko jajka zawiera  wiele cennych składników mineralnych oraz witaminy A, D, E i z grupy B.
Jaja, są szczególnie cenione przez osoby na diecie odchudzającej, ponieważ mała ilość posiłku zawiera dużą ilość cennych witam i składników mineralnych oraz zapenia uczucie sytości na dłużej.

Jakie jajka kupować?

Najlepsze są jajka wiejskie. Można  je kupić na targu lub bezpośrednio od rolnika. Jaja ze sklepowych półek dzielą się na trzy klasy: 0 to jajka ekologiczne, cyfrą 1 oznaczone są jajka z wolnego wybiegu, 2 oznaczone są jajka z chowu ściółkowego. Jajka klasy 3, to najgorsza jakość jaj z chowu klatkowego. Kury z takich hodowli trzymane są w ciasnych klatkach. Wiele sklepów kierując się dobrostanem zwierząt, wycofuje się ze sprzedaży jaj chowu klatkowego.

post-image-2Jajka zawierają wiele cennych dla zdrowia składników odżywczych i witamin. Warto skorzystać z ich cennych dla zdrowia właściwości. Zaletą jajek jest również możliwość spożycia ich w różnej formie: omletu, jajecznicy, jajka sadzonego czy gotowanego na miękko. Jednocześnie warto pamiętać, że wszystko w nadmiarze szkodzi. Zalecana ilość jajek nie powinna przekroczyć 10 sztuk w tygodniu.

[/padding]

Polecamy jajka z wolnego wybiegu prosto od rolnika! One naszym skromnym zdaniem są najlepsze!

Powiązane artykuły

Fomentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button