Maszyny

Susza w rolnictwie

Ostatnio związane z tym straty dotyczą nie tylko sektora rolniczego, ale także jednego z najbardziej znanych tematów w mediach Okres suszy. Szacuje się, że zbiory zbóż i rzepaku są aż o 30% niższe niż w latach poprzednich. Jednak rzeczywistą sytuację uzyskamy po zbiorze kukurydzy, a ta sytuacja powoduje, że straty na polu szacujemy na 100%! Nie mamy wpływu na skalę tegorocznych zbiorów, ale jest wiele działań, które pozwolą nam ograniczyć straty w kolejnych latach.

Jak radzić sobie z suszą?

Najpierw musisz odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie jest susza. Zjawisko to jest monitorowane przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Według wskaźnika CWB (klimatyczny bilans wodny) do określenia występowania suszy w pojedynczym zakładzie. Krótko mówiąc, jest to różnica między opadami deszczu a potencjalnym parowaniem wody. Wartość graniczną określa „Ustawa o ubezpieczeniach upraw i zwierząt”. Zgodnie z niedawnym oświadczeniem IUNG następujące uprawy są zagrożone suszą: fasola, ziemniaki, drzewa owocowe, chmiel, tytoń, dzikie warzywa, kukurydza na kiszonkę, kukurydza na ziarno, buraki cukrowe, drzewa owocowe.

Zagrożenia

Najbardziej skutecznym środkiem przeciw suszy jest stosowanie zraszaczy do nawadniania. Niestety, kosztowny charakter tego rozwiązania sprawia, że ​​w większości przypadków jest ono nieracjonalne ekonomicznie. Istnieje jednak wiele rolniczo technicznych metod uzdatniania, których właściwe wykonanie może znacznie zmniejszyć skutki suszy. Poniżej znajduje się lista najważniejszych informacji:

– Nie powinno się palić słomy. Zaleca się ją zbierać, ewentualnie rozdrobnić i po dodaniu azotu płytko wymieszać z glebą.

– Po zbiorze każdego przedplonu, niezależnie od stanu wilgotności gleby, należy zasiać uprawki pożniwne, aby przerwać podsiąkanie i parowanie wody.

– Po wykonaniu płytkiej orki, należy zasiać poplon ścierniskowy, jeśli jednak mamy stan suszy, nie mogą to być rośliny strączkowe, gdyż wymagają one dużej ilości wody do wschodu.

– W miarę możliwości należy zastępować uprawy jare ozimymi. Ozime plonują wyżej szczególnie przy częstych niedostatkach wody wiosną.

– Nie można zostawiać czarnej gleby na zimę.

– Nawożenie obornikiem, fosforem oraz potasem stosować jesienią, gdyż wiosenne orki i nawożenie przesuszają glebę.

– Przestrzegać terminów wysiewu i wykorzystywać nasiona kwalifikowane.

– Terminowo wykonywać opryski, aby nie dopuścić do rozwoju chwastów, które lepiej przystosowują się do niedoborów wody, a rośliny uprawne w warunkach suszy są osłabione i bardziej narażone na choroby.

– Nawożenie mineralne najlepiej stosować przedsiewne, doglebowo. Uzupełniające dawki nawozów stosowanych pogłównie powinny być wysiane jak najwcześniej oraz w formie najlepiej przyswajalnej.

W wielu nowoczesnych gospodarstwach znaczny wzrost plonów obserwuje się tylko dzięki dostosowaniu terminu zabiegu do warunków glebowych i lokalnej pogody. Warto rozważyć zastosowanie tych zasad, ponieważ mają one pozytywny wpływ na całkowitą produkcję niezależnie od suszy.

Powiązane artykuły

Fomentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button